Jak wyrąbać przerębel?

Przed wyrąbaniem właściwego przerębla wyrąb mały otwór, aby sprawdzić grubość lodu i głębokość wody. Do kąpieli wystarczy przerębel, w którym woda sięga powyżej pasa. Po ukucnięciu będziesz cały znajdować się w zimnej wodzie. Zbyt głęboka woda może utrudniać wychodzenie z przerębla.

Kiedy sprawdzisz już głębokość wody możesz przystapić do rąbania właściwego przerębla. Nie należy zaczynać rąbania przerębla od miejsca, gdzie przed chwilą przebiliśmy się do wody. Zamiast tego obok należy zarysować na lodzie obrys przerębla. Nie przebijaj się do wody od razu. Zamiast tego stopniowo rąb wzdłuż obrysu tworząc coraz głębsze rowki. Dzięki temu rowki nie wypełnią się od razu wodą i nie ochlapiesz się podczas rąbania.

Stopniowo pogłębiaj rowki. Gdy przebijesz się do wody w jednym miejscu rowki wypełnią się wodą. Ostatni etap jest najtrudniejszy, ponieważ może trochę chlapać. Nie martw się, bo i tak będziesz miał wielką frajdę.

Im cieńszy lód tym łatwiej wyrąbać przerebel. Możesz więc udać się nad jezioro gdy lód nie jest jeszcze bardzo gruby. Przy kolejnej kąpieli wyrąbanie przerębla w tym samym miejscu będzie łatwiejsze, bo lód nie będzie tak gruby jak w miejscach gdzie przerębla nie rąbano.

Jeżeli wyrąbałeś mały przerębel pozbądź się kawałków lodu pływających w wodzie, żeby swobodnie móc się zanurzyć. Jeżeli stworzyłeś duży przerębel, to w środku pływa duża kra lodu, której trzeba się pozbyć. Lód jest cięższy niż się wydaje. Ciężko byłoby wyjąć z wody dużą krę. Zamiast tego wepchnij ją pod lód. Do pomocy możesz użyć trzonka siekiery, gałęzi znalezionych na brzegu jeziora.

Niech część Twojej morsowej paczki zatopi jeden koniec kry pod wodę. W tym samym czasie druga część stojąca po przeciwnej stronie przerębla powinna popchcąć krę pod lód. Duże kry tuż po wepchnięciu cofają się spod lodu. Czasami trzeba trochę popróbować, ale nagrodą jest świetna zabawa już na etapie rąbania przerębla.

Po usunięciu kry przerębel jest gotowy. Jeżeli w wodzie pływają gródy lodu, których się obawiasz, wyłów je. Kąpiel ma być bezpieczna i przyjemna.

Teraz czas już tylko na rozgrzewkę i na kąpiel.

Zrób trzy kroki:otwórz umysł» pokonaj strach» zostań morsem

morsowanie.pl zostań morsem